Jak dbać o drewniane meble?

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Jak prawidłowo zadbać o drewniane meble, aby zawsze prezentowały się jak nowe?

W mieszkaniach loftowych przeważają meble wykonane w całości lub częściowo z drewna. Najlepiej, aby były to meble wykonane z naturalnych surowców, a nie ze sklejek lub materiałów imitujących drewno, które często w swojej strukturze mają związki chemiczne szkodliwe dla zdrowia. Naturalne drewno nie posiada takich 36 substancji, więc meble drewniane są idealne dla alergików. Ponadto pozytywnie wpływają na powietrze, a to dzięki właściwościom higroskopijnym. Chodzi tutaj o funkcję absorbowania i zwracania wilgoci, co przenosi się na dobry klimat powietrza w pomieszczeniu z meblami drewnianymi.

Drewniane meble zawsze się stylowo prezentują i pasują do każdego wystroju. Ich uniwersalny charakter pozwala na wielorakie możliwości aranżowania przestrzeni użytkowej. Co więcej meble takie są niepowtarzalne, bo czy znajdzie się drugi taki kawałek deski o takim samym słoju i kolorze. Kupując drewniane meble masz gwarancję, że będą one służyły latami i ocieplą każde pomieszczenie. Nawet w połączeniu ze szkłem i metalem drewno nadal zachowuje swoje właściwości funkcjonalne i estetyczne.

Takie meble mają jedną wadę, mianowicie są ciężkie, o czym należy pamiętać przy ewentualnym przemeblowaniu. Osobiście uważam, że jest to jedyna wada, z którą można poradzić sobie w kilka osób i z głową.

Jak więc zadbać o meble drewniane, aby służyły latami i zachowały swój oryginalny charakter. Wystarczy stosować się do kilku złotych zasad pielęgnacji drewnianych przedmiotów, które podaję poniżej:

  • drewno nie lubi wilgoci, więc wycierając meble mokrą ściereczką pamiętaj, aby następnie wytrzeć je na sucho;
  • drewniane meble zmieniają swoją spoistość pod wpływem wysokich temperatur, więc najlepiej stosować podkładki pod gorące kubki i naczynia;
  • nie należy ustawiać mebli przy źródłach ciepła takich jak grzejniki, piec, kominek, piekarnik ponieważ pod wpływem wysokich temperatur zmienia się konsystencja drewna;
  • do pielęgnacji nie należy używać szorstkich i drapiących powierzchnię gąbek do czyszczenia, chyba że efekt zużytego mebla jest zamierzony, albo decydujesz się na jego ręczne postarzanie;
  • światło z biegiem czasu może zmienić barwę mebli drewnianych na bardziej wyblakłą, więc jest to naturalne zjawisko;
  • na drewnie, z powodu częstego użytkowania, powstają rysy, wgłębienia i inne uszkodzenia mechaniczne, które tylko przydają charakteru meblom.

Jeśli decydujesz się na zakup mebli drewnianych lub takich, które w składają się także z drewna to ważne jest zapoznanie się jaki rodzaj ochrony drewna został zastosowany i poprawnie zadbaj o swoje meble. W przypadku mebli lakierowanych, które z zasady są wodoodporne, masz wiele możliwości pielęgnacyjnych. Miękka wilgotna ściereczka lub środek do mebli lakierowanych to najprostsze rozwiązanie konserwacyjne. Lakierowanie mebli jest wygodne i funkcjonalne, ponieważ dbając o meble nie musisz się martwić o to czy, aby przypadkiem ich nie niszczysz. Lakier jest na tyle trwały, że na długie lata zabezpiecza drewno przed niszczącymi je czynnikami. Dodatkowo zapewnia odpowiedni połysk nadając estetyczny wygląd przedmiotom.

Woskowanie

Woskowanie drewnianych mebli nadaje powierzchni satynowej gładkości i dodatkowo chroni przed wilgocią. Wosk przepięknie zaznacza naturalny kolor drewna oraz podkreśla wygląd słoi. Największą jednak zaletą mebli woskowany jest jednak to, że wosk ma właściwości antystatyczne. Oznacza to, że do woskowanych powierzchni mniej przylega kurzu i łatwo go usunąć. Nie polecam woskowania stołów często użytkowanych, ponieważ każda mokra plama starta za późno wsiąka w drewno i pozostawia stały ślad, który nie da się usunąć. Dlatego najlepiej meble woskowane sprawdzą się w wydaniu szafki pod TV, konsoli i komody, czyli takich mebli, które mniej użytkowane, nie są narażone na czynniki zewnętrzne i mechaniczne. Meble woskowane należy pielęgnować specjalnymi preparatami, które posiadają w swoim składzie naturalny pszczeli wosk. W przeciwnym razie meble ulegną nieodwracalnym zniszczeniom. Dodatkowo, aby zachować kolor drewna należy, po woskowaniu, zabejcować całość.

Olejowanie 

Na koniec warto wspomnieć o technice olejowania mebli. Specjalny olej wnika w strukturę drewna, impregnuje je oraz wydobywa wizualne walory mebli takie jak usłojenie i barwę drewna. Olejowane przedmioty zyskują aksamitne w dotyku wykończenie oraz aksamitną powierzchnię. Jest to ważne z kilku powodów estetycznych i zdrowotnych. Wygląd mebli olejowanych jest bardzo naturalny, a przedmioty nie wyglądają jak otoczone sztuczną ochronną skorupą. To szczególnie istotne, gdy decydujesz się na naturalne wykończenie mieszkania. Zastosowanie oleju do ochrony mebli jest bardzo zdrowe dla otoczenia, ale wymaga olejowania całej powierzchni mebla, szczególnie miejsc często użytkowanych przynajmniej raz na pół roku. Jest to pracochłonne zadanie i nie każdy pragnie poświęcać tyle czasu na pielęgnację mebli olejowanych, ale z osobistego doświadczenia wiem, że warto poświęcić kilka chwil na pielęgnację drewnianych mebli. Jest to inwestycja na lata, która przyniesie korzyści samym meblom oraz z biegiem czasu przyda im dostojniejszego charakteru. Na co dzień do odświeżenia drewna wystarczy wilgotna ściereczka i specjalny środek do tego typu mebli.

Jeśli chodzi o preparaty do pielęgnacji drewna olejowanego to na rynku występuje kilka rodzajów takich preparatów. Przy wyborze odpowiedniego zwróć uwagę, czy preparat posiada dodatkowo w składzie substancję hamującą pleśń i chroniącą przed szkodnikami. W przypadku mebli używanych w domu warto sięgnąć po preparaty, po których użyciu masz pewność spożywania na nich posiłków.

Zachęcam do stosowania odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych na bazie olejów bez protein, które to mocniej penetrują strukturę drewna dzięki temu chronią na dłużej powierzchnię. Oleje w przeciwieństwie do innych środków ochronnych szybko schną, a w kontakcie z tlenem nie jełczeją i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Odradzam stosowanie spożywczych olejów takich jak lniany, słonecznikowy, kokosowy z prostych względów. Przyspiesza to reakcje chemiczne w strukturze drewna, które powodują gnicie od środka oraz stanowią zaczątki rozprzestrzeniania się grzybów. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie olejów, które w swoim składzie mają substancje twardniejące (np. żywica), które tworzą na powierzchni powłokę ochronną przeciwdziałającą uszkodzeniom mechanicznym. Jeśli zależy Ci jednak na tym, aby drewno z biegiem czasu nie poszarzało i z powodu gromadzenia się wody w porach nie popękało, to najlepszym rozwiązaniem będzie preparat na bazie soli mineralnych. Stosując jakikolwiek środek ochronny i pielęgnacyjny radzę zapoznać się dokładnie z etykietą i sposobem użytkowania, ponieważ często dochodzi do sytuacji, gdzie niechcący niszczymy nasze piękne drewniane wyposażenie domu.

Czy Twoja ciekawość względem stylu loftowego została zaspokojona? Czy na pewno decydujesz się na industrialną aranżację Twojego wnętrza? Czy czujesz się jak ryba w wodzie wśród minimalistycznego, surowego umeblowania? Jeśli przetrwałeś/ przetrwałaś do końca lektury to znaczy, że w głębi Ciebie znajduje się miłośnik stylu industrialnego. Nie czekaj więc, aż ktoś zaaranżuje Twoje mieszkanie czy biuro. Weź sprawy w swoje ręce i bazując na tych kilku podpowiedziach oraz na intuicji stwórz własny, niepowtarzalny loftowy kąt. Twoje wnętrze, Twoje zasady.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.