Jak dobrze ustawić meble w salonie? Poradnik praktycznego meblowania

Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną wygodę w salonie, meble ustaw tak, by gwarantowały sprawną komunikację. Nie jest to proste, jeśli wnętrze jest trudne w aranżacji. Kilka sprawdzonych pomysłów pomoże Ci dobrze umeblować salon. Wtedy zyskasz komfortową i piękną przestrzeń. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jakie są zasady ustawiania mebli w pokoju dziennym?
 • Jak praktycznie umeblować salon mający różny układ? 

Mebluj tak, by wnętrze pokoju dziennego było wygodną przestrzenią, w której możesz odpocząć i miło spędzić czas z rodziną. Żeby uzyskać taki efekt, precyzyjnie dobierz i ustaw meble w salonie. 

ustawienie mebli w nowoczesnym salonie

Jak prawidłowo ustawić meble w salonie? Zasady właściwej aranżacji

Meble do salonu zawsze dobieraj do wielkości i kształtu pokoju dziennego. Nigdy odwrotnie! Pierwszy krokiem jest pomiar pokoju i dopasowanie do niego poszczególnych elementów wyposażenia. Przemyśl sposób rozłożenia mebli. Weź pod uwagę wnęki, kąty i skosy. Poznaj możliwości aranżacyjne swojego wnętrza. Zwróć uwagę na:

 • styl życia – dopasuj salonowe meble do swoich potrzeb; jeśli nie oglądasz telewizji, nie potrzebujesz szafki RTV,

 • atuty przestrzeni – podczas meblowania ważny jest nie tylko rozmiar salonu, ale także ilość okien, a nawet rodzaj ogrzewania; upewnij się, że pomieszczenie jest jasne, a drzwi, parapety czy grzejniki nie utrudnią aranżacji. 

Aranżując wnętrze salonu weź pod uwagę układ pokoju. W bardzo wąskim długi stół nie będzie prezentował się korzystnie – podkreśli geometryczną dysharmonię. 

Zasady ustawiania mebli w salonie

Jeżeli od nowa aranżujesz pokój dzienny, koniecznie pamiętaj o regułach praktycznego meblowania.

 • Wyznacz punkt centralny – zdecyduj jaki mebel będzie w centrum uwagi. Może to być stylowa witryna lub sofa albo miejsce np. kominek lub strefa wypoczynkowa.

 • Zaczynaj meblowanie salonu od największych mebli – od sofy lub szafy. Zyskasz maksymalną swobodę przy dalszym urządzaniu przestrzeni. Jeśli najpierw ustawisz mniejsze meble, większe mogą się nie zmieścić.

 • Twórz spójne połączenia – meble do salonu dobrze spełniają swoje zadanie, jeśli są ustawione obok siebie. W sąsiedztwie sofy i foteli powinien stać stolik kawowy, a obok biurka regał. Meble, które pełnią najważniejsze funkcje, ustawiaj pierwsze. Najpierw kanapę, a potem elementy dopełniające sekcję wypoczynkową.

 • Wyznaczaj strefy – salon może mieć różne funkcje. Najczęściej znajduje się w nim część relaksacyjna, telewizyjna, do czytania i jadalnia. Do nich dostosuj rodzaj mebli.

 • Różnicuj – wstawiaj meble o różnych wysokościach. Jednolity wygląd może przytłoczyć wnętrze pokoju dziennego. Wykorzystuj różne struktury. Zbyt surowe, lite wnętrze ocieplisz miękką strukturą welurowej tapicerki. Ożywiaj je różnymi kształtami.

 • Nie zestawiaj ze sobą niepasujących mebli – aranżując salon nie mieszaj mebli nowoczesnych z tradycyjnymi. Zakłócisz równowagę, podobnie jak stosowanie w pokoju dwóch odcieni frontów – ciepłych z chłodnymi.

Optymalne przejście pomiędzy meblami zapewnisz sobie, jeśli ustawisz je w minimalnej odległości 70 cm od siebie. 

ustawienie mebli w otwartym salonie

Jak dobrze ustawić meble w salonie?

Najważniejsze meble w salonie należą do strefy wypoczynkowej i są nimi kanapy oraz fotele. Wyznaczają centrum, wokół którego buduje się pozostały układ meblowy. 

Ustawienie kanapy w salonie

Kanapa w dużym pokoju może wyznaczać strefę relaksu na środku, np. ustawiona równolegle do kominka lub telewizora. Ciekawie wygląda ustawienie w centrum dwóch kanap naprzeciw siebie – prostopadle do kominka. Pomiędzy nimi powinien znajdować się stolik kawowy lub ława. W średniej wielkości wnętrzu praktycznym umeblowaniem jest stworzenie kąta do odpoczynku na środku, ale pod ścianą. W ten sposób zwolnisz centrum i ułatwisz sobie komunikację. 

W małym salonie mebel może stać pod oknem. Kanapa pod oknem powinna mieć niskie oparcie – inaczej zasłoni widok. Wykorzystuj rogi i kąty, wstawiając model narożny. W kawalerkach i niewielkich salonach w bloku postaw na zupełnie małą kanapę i dostaw do niej fotel albo dodatkowe pufy – bardziej otworzysz przestrzeń i zapewnisz wygodne siedziska całej rodzinie. Kanapa w salonie łączonym z aneksem może być wykorzystana jako ścianka działowa, odgradzająca jedną strefę od drugiej. Za jej plecami możesz dostawić wąską konsolę lub komodę

W umeblowaniu pokoju dziennego ważne są odległości. Ustawiając sofę pod ścianą, warto pozostawić ok. 5-10 cm wolnej przestrzeni. Wypoczynek powinien zachować znaczny odstęp od:

 • telewizora – dystans między kanapą a ekranem powinien być minimum dwukrotnie większy niż szerokość telewizora; jeśli ekran telewizora ma 60 cm szerokości, kanapa nie powinna stać w odległości bliższej niż 120 cm; w większym salonie pozwól sobie na dodatkowe odsunięcie kanapy o 1 metr; zakłada się, że całkowita odległość nie powinna być większa niż 4-krotność szerokości odbiornika,

 • kominka – ze względów bezpieczeństwa kanapa powinna być oddalona od paleniska o 80-100 cm,

 • grzejnika – nie stawiaj kanapy blisko grzejnika, ale skoro nie masz wyjścia, zachowaj co najmniej 10 cm odległości,

 • stołu i stolika – najlepiej, gdy mebel jest oddalony od stolika o ok. 45 cm; w sytuacji, w której kanapa znajduje się w pobliżu kącika jadalnego, odległość tę należy wydłużyć do 60-80 cm,

 • od aneksu kuchennego – ustawiając sofę zachowaj co najmniej 50 cm odległości od strefy kuchennej; materiałowa tapicerka może pochłaniać zapachy z kuchni, dlatego koniecznie zamontuj w kuchni pochłaniacz. 

Przed kupnem kanapy do salonu dokładnie wymierz mieszkanie i rozrysuj układ całego pomieszczenia. Precyzyjnie ocenisz, jakie rozmiary powinien mieć Twój mebel. 

Ustawienie kanapy i foteli w salonie

Dobór foteli zostaw na sam koniec. Najpierw ustaw kanapę, a dopiero potem zdecyduj, jak rozmieścić siedziska. W przypadku dwóch sztuk ustaw fotele obok krótszych boków kanapy, ale niekoniecznie w linii prostej. Fotele w salonie ładniej się prezentują, kiedy są zwrócone do siebie pod niewielkim kątem i rozdziela je stolik kawowy. W małym salonie zdecyduj się na jeden fotel, który możesz ustawić z lewej albo prawej strony kanapy. Fotel może znajdować się w zupełnie innej części niż strefa wypoczynkowa. W małej wnęce lub rogu może budować przyjemny kącik czytelniczy. Kolor foteli do salonu nie musi być taki sam jak kanapy. Pojedynczy model może ożywiać monotonne wnętrze, a dwa fotele obok kanapy mogą prezentować ten sam kolor, ale dwa tony jaśniejszy lub ciemniejszy niż wypoczynek. 

Ustawienie kanapy narożnej

W małym salonie ustawiaj kanapę narożną krótszym skrzydłem pod oknem lub drzwiami balkonowymi – optycznie rozjaśnisz i odciążysz wnętrze pokoju. Pamiętaj, by mebel nie utrudniał wyjścia na zewnątrz. Inną możliwością jest ustawienie kanapy z dłuższym skrzydłem kanapy znajdującym się wzdłuż ściany – takie zagospodarowanie przestrzeni salonu ładnie wyznacza sfery pokoju i oddziela kącik relaksu od jadalni. Możesz ustawić też kanapę narożną w kącie – ustawienie wzdłuż ścian otwiera wnętrze, pozostawiając wolny środek. Aby narożnik nie wprowadzał dysharmonii, dobrze jest go oddalić bokami od wysokich szaf i regałów. 

Aranżując ergonomiczny salon z wykorzystaniem narożnej kanapy, pamiętaj o tym, aby: 

 • nie zasłaniać narożnikiem kaloryfera,
 • nie kupować mebli mocno zabudowanych i z wysokim oparciem, jeśli pokój jest niewielki,
 • ustawiać narożną kanapę na wprost drzwi wejściowych,
 • wykorzystać w meblowaniu kąty, jeśli wnętrze jest małe,
 • prezentować kanapę na środku, jeśli pokój dzienny jest przestronny. 

W średniej wielkości salonie w celu oszczędności miejsca kanapa narożna najczęściej stoi pod ścianą.

Ustawienie pozostałych mebli we wnętrzu pokoju dziennego

Stolik kawowy stoi zawsze blisko kanapy. Długość stolika powinna wynosić 2/3 długości siedziska. Regał w salonie ustaw blisko fotela, jeśli taki znajduje się w strefie przeznaczonej do czytania. Komody, meblościanki czy też szafy idealnie się zaprezentują ustawione centralnie przy ścianie. Niższy mebel zaprezentuj pośrodku zabudowy, a wyższe witryny bądź szafki symetrycznie po obu bokach komody lub szafki RTV. Takie rozwiązanie optycznie powiększy przestrzeń w mniejszych salonach. Regały możesz wykorzystać jako ścianki działowe, co sprawdzi się szczególnie w przypadku pokoju łączonego z aneksem kuchennym. W dużych salonach umieszczenie meblościanki w jednym ciągu nie zawsze daje harmonijny efekt. Może sprawić wrażenie pustki. Wtedy ustawiaj meble według przekątnych pokoju. Stwórz planowaną i spójną asymetrię. 

ustawienie mebli w salonie z aneksem kuchennym

Wielkość i kształt salonu, a prawidłowy sposób umeblowania salonu

Jak prawidłowo ustawić meble w salonie? To zależy od jego układu. Kształt wnętrza mocno liczy się w meblowaniu i często dyktuje dobór odpowiednich sprzętów.  

Jak ustawić meble w prostokątnym salonie?

Optymalny do ustawienia jest pokój w kształcie prostokąta, którego stosunek szerokości do długości wynosi 2:3. Wtedy konkretne elementy wyposażenia stawiaj przy dłuższej ścianie, a inne przy krótszej. Do małych, prostokątnych salonów nie wybieraj zbyt długich mebli – komód, konsoli i stołów. Zrezygnuj też z kilkuosobowych kanap przy dłuższej ścianie pokoju. Wybór małej sofy, którą ulokujesz przy krótszym boku salonu, będzie zdecydowanie lepszą aranżacją. Unikaj umieszczania mebli pośrodku pokoju dziennego w kształcie prostokąta, jeśli zajmują całą długość ścian. 

Dodatkowo zastosuj inne triki, które pomogą poprawić nieco proporcje prostokątnego salonu:

 • żaluzje i zasłony w poziome pasy i wzory stosuj na wąskich ścianach;
 • wybieraj okrągłe pufy i stoliki – brak ostrych kantów to bezpieczeństwo i przełamanie ostrej geometrii pokoju,
 • nie używaj długich dywanów w kształcie prostokąta – podkreślą zbyt mocno prostokątny układ wnętrza; do wyznaczania stref stosuj okrągłe i jasne kobierce.

W małym, prostokątnym pokoju koniecznie postaw na minimalizm. Nie zagracaj przestrzeni niepotrzebnym sprzętem.

Jak ustawić meble w kwadratowym salonie?

Kwadrat to idealne proporcje pokoju dziennego. Ustawienie dyktuje wielkość pomieszczenia i to, gdzie znajduje się okno i drzwi. W kwadratowym i małym salonie strefę odpoczynku zaaranżuj w jednym rogu, a w innym kącik do czytania lub małą jadalnię. W przestronnym masz wiele opcji, w których:

 • strefa wypoczynkowa znajduje się na środku – z wykorzystaniem jednej lub dwóch kanap oraz jednego lub dwóch foteli,

 • strefa wypoczynkowa jest pod ścianą – taki układ zawsze się sprawdzi, bo zwalnia centrum, zapewniając wygodne poruszanie się po pokoju; na przeciwległej ścianie ustawiaj meblościanki lub strefę z kominkiem albo telewizorem. 

Jak ustawić meble w wąskim salonie?

Meblowanie staje się problematyczne, kiedy szerokość pomieszczenia jest mniejsza niż 2,9 m. Koniecznie przygotuj meblom przeznaczonym do salonu odpowiednie tło. Pomaluj krótsze ściany ciemniejszym odcieniem, a dłuższe jaśniejszym – wnętrze wyda się szersze i przestronniejsze. Aby dobrze ustawić meble w prostokątnym pokoju, trzymaj się poniższych zasad. 

 1. Nie ustawiaj mebli przy dłuższych ścianach – szersze, cięższe i ciemniejsze meble ustawiaj przy węższej ścianie.

 2. Graj kolorem – meble w dwóch różnych odcieniach pomogą odpowiednio wymodelować wnętrze wąskiego salonu. Możesz zastosować ten sam odcień, ale w odmiennej tonacji. Na przykład grafitową szafę ustaw przy krótszej ścianie, a jasnoszary stolik i komodę wzdłuż długiego boku.

 3. Dziel na sfery – dzięki temu unikniesz wizualnego chaosu, uporządkujesz przestrzeń i zachowasz w niej harmonię.

 4. Stosuj asymetrię – ukośnie lub poprzecznie ustawienie mebli dodaje wnętrzu pokoju w kształcie kwadratu więcej przestrzeni. Wprowadza lekkość i odciąża ściany.

 5. Unikaj przeładowania – nie twórz skupisk mebli w jednym miejscu, ponieważ stworzysz wrażenie zagraconego tunelu.

 6. Zastosuj odpowiedni charakter mebli – minimalizm i prostota w tym przypadku podwójnie się opłacą. Wybieraj meble w odmianie skandynawskiej, industrialnej lub nowoczesnej, które wyróżniają się surowością profili. Stosuj nieskomplikowane i jasne bryły, z dużą ilością przeszkleń, ażurów i kratek. Osadzenie mebli na smukłych i wysokich nóżkach wizualnie poprawi mankamenty wnętrza, podobnie jak zastosowanie lekkich w odbiorze surowców: bielonych gatunków drzewa, metalu i szkła. 

ustawienie mebli w małym salonie

Jak ustawić meble w małym salonie?

W małych pokojach mogą pojawić się utrudnienia. Drzwi znajdujące się w ścianie lub okno ograniczają możliwość ustawienia mebli. W umeblowaniu niewielkiego salonu sprawdzą się narożne kanapy. Ergonomicznym rozwiązaniem są mobilne meble z możliwością przesuwania i składania. Egzamin zdadzą także meble typu 2w1, które mają kilka zastosowań – na przykład pufy z pojemnikiem, które mogą być stolikiem kawowym, podnóżkiem lub pojemnikiem na pled. 

W małym salonie:

 • unikaj jednolitych mebli – pokój będzie się wydawał cięższy; różnorodne odcienie dodadzą wnętrzu lekkości,
 • niższe meble np. pufy i stoliki lepiej wyglądają ustawione diagonalnie – pod kątem,
 • wyższe meble jak sofy i regały ustawiaj równolegle do ścian,
 • okrągłe stoliki kawowe korzystniej wyglądają niż prostokątne,
 • praktyczniejsze jest asymetryczne ustawienie mebli – doda wnętrzu lekkości. 

Jak ustawić meble w salonie z jadalnią?

Funkcjonalne połączenie salonu i jadalni, jeśli jest dobrze zorganizowane, wnosi sporo korzyści w życie domowników. Zdecyduj, w jakiej części pomieszczenia można zaaranżować jadalnię. 

Najlepsze miejsce na ustawienie mebli znajduje się na środku salonu połączonego z jadalnią, jeśli dysponujesz przestronnym i jasnym wnętrzem. Wtedy możesz pozwolić sobie także na większą dowolność kształtu mebla. Z reguły stół stoi pod ścianą, jeśli pokój ma średni metraż, a w małych pomieszczeniach może być przysunięty do ściany, poszerzając użytkową przestrzeń salonu. Miejsce w rogu salonu adaptuje się jako jadalnię w niewielkich pokojach dziennych, wybierając do tego kwadratowy lub okrągły model stołu. 

Aby dobrze ustawić meble w salonie z jadalnią, należy pamiętać o zachowaniu wymaganych odległości. 

Stół – powinien być ustawiony w odległości około 1 metra od ściany, tak by swobodnie pomieścić krzesła. W małych wnętrzach jest to minimum 60 cm. Jeżeli jadania znajduje się w centralnej części salonu, warto wtedy doświetlić blat dodatkową lampą. Należy zachować odległość co najmniej 70 cm pomiędzy stołem a innymi elementami pokoju, tak by zapewnić sobie swobodne poruszanie. 

Krzesła – siedziska powinny być tak skompletowane ze stołem, by ich ustawienie nie utrudniało korzystania z części jadalnianej. Standardowe krzesło na jedną osobę przy stole powinno mieć 60 cm szerokości, ale do małych salonów można zastosować węższe modele, mające około 45-50 cm szerokości. Wybieraj proste i lekkie bryły krzeseł. Masywne przeznacz do większych wnętrz.

Jak ustawić meble w salonie z aneksem kuchennym

W salonie z aneksem kuchennym stół powinien zostać ustawiony jak najbliżej kuchni, ale dobrze jest zachować 50 -100 cm odległości. Dzięki ustawieniu w ten sposób mebla szybciej i bezpieczniej przeniesiesz potrawy do jadalni. Jeżeli pozawalają na to warunki pokoju, dobrze jest zaaranżować jadalnię jak najbliżej okna. Naturalne doświetlenie stołu przyda się nie tylko podczas jedzenia, ale również wtedy, kiedy używasz stołu jako obszaru roboczego. 

Jak prawidłowo ustawić meble w salonie? Pamiętaj o rzeczach najważniejszych, które należy uwzględnić podczas aranżacji pokoju, a są nimi:

 • funkcjonalność – łatwy dostęp i przejrzyste ciągi komunikacyjne zapewnią Ci miejsce do wygodnego użytkowania każdego mebla,

 • rozmiar mebli – do wnętrza salonu wybieraj meble mające taką wielkość, która idealnie pasuje do kubatury i kształtu wnętrza; za małe wersje będą nieestetycznie wyglądać w przestronnym salonie, a za duże wpłyną na niekorzystną ergonomię pomieszczenia,

 • częstotliwość używania – meble w salonie, z których rzadziej korzystasz, mogą stać w trudniej dostępnym miejscu, a sprzęty codziennego użytku ustaw tak, by gwarantowały swobodę użytkowania.

Wykorzystuj dobrze przestrzeń, jaką dysponujesz i do niej dostosuj meble. Korzystaj z podanych sposobów na optyczne poprawianie wizualizacji salonu. Czasem przesunięcie mebla o kilka centymetrów może poprawić ergonomię pokoju. Tworząc swoją aranżację salonu, zawsze funkcjonalność stawiaj przed dekoracyjnością mebli. Ją jednak też weź pod uwagę.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.