- Ewa
- Nowe wpisy
- 0 polubień
- 1828 odwiedzin
- 0 komentarzy
Stolik kawowy obecnie święci triumfy popularności. To funkcjonalny mebel, który służy już nie tylko jako blat do serwowania herbaty czy kawy, ale jest znaczącą ozdobą pokoju dziennego. Oto praktyczny poradnik, jak umiejętnie dobrać stolik kawowy do salonu, by stał się jego głównym atutem dekoracyjnym.
Z tego artykułu dowiesz się:
· Jakie są rodzaje stolików kawowych?
· Jak dobrać stolik kawowy do charakteru salonu?
· Jak stolik kawowy skompletować z meblami w salonie?
Stolik kawowy zachwyca mnogością form, kształtów i kolorów. Bogata oferta mebli kawowych z jednej strony magnetyzuje różnorodnością, ale z drugiej staje się utrudnieniem w podjęciu decyzji zakupowej. Sprawdź, jakie są rodzaje stolików kawowych i dopasuj idealną wersję mebla do swojego salonu.
Modny stolik kawowy – charakterystyka
Współczesny stolik kawowy pełni wiele funkcji. To jeden mebel wielu zastosowań, który dekoruje strefę wypoczynkową pokoju. Jego wybór podyktowany jest wielkością i stylem salonu. Rodzaje modnych stolików do kawy prezentują ogromne zróżnicowanie nie tylko pod względem rozmiaru, koloru i designu, ale przede wszystkim materiału, z jakiego są wykonane.
Drewniane stoliki do kawy – w 100% wykonane z tego surowca są na tyle uniwersalne, że pasują do pokoju w każdym stylu. W industrialnej odsłonie eksponują tylko drewniany blat osadzony na metalowych wspornikach
Kawowe stoliki szklane – mają przeźroczysty albo mleczny blat, osadzony na drewnianym lub metalowym stelażu. Takie modele zdobią salony współczesne. Ich ciekawą formę stanowi tafla szkła, którą podtrzymuje pień drzewa
Metalowe stoliki kawowe – są ozdobą wnętrz nowoczesnych i luksusowych. Stanowią ciekawe przykłady aranżacyjne, które wyróżniają się lekkością bryły i nietuzinkowym designem
Stoliki kawowe z tworzywa sztucznego – najpopularniejsze prezentują transparentne formy klasycznego stolika zdobiącego nurty glamour, ale coraz częściej spotyka się zupełnie nietypowe kształty mebla, które zahaczają o futurystyczny design.
Stolik kawowy prostokątny to klasyczna forma mebla, która jest na tyle ponadczasowa, że zdobi zarówno salony tradycyjne, jak i nowoczesne. Wersja z okrągłym blatem sprawdzi się w pokojach, w których znajdują się pufy i fotele, ponieważ będzie ich doskonałym uzupełnieniem, zwłaszcza modele w dwu lub trzyelementowym zestawie. Takie stoliki polecane są do małych wnętrz i rodzin z dziećmi. Profil pozbawiony ostrych kształtów jest bezpieczniejszy. Model kwadratowy daje więcej powierzchni użytkowej niż okrągły i pasuje do salonów, których układ przestrzenny jest również kwadratem.
Wielkość stolika kawowego zależy od metrażu salonu. Mebel prostokątny o standardowym rozmiarze 110 x 60 cm może być za duży do niewielkiego i wąskiego salonu. Aby zapewnić sobie swobodne poruszanie, warto zrezygnować z takiej powierzchni blatu, na rzecz mniejszej, na przykład 90 x 40 cm. Zakłada się, że długość stolika kawowego powinna odpowiadać minimum i maksimum długości kanapy, obok której jest ustawiony. Jednocześnie powierzchnia blatu powinna umożliwić wygodne korzystanie ze stolika przez wszystkie osoby, dlatego do dużych kompletów wypoczynkowych zwykle dobierany jest długi stolik, a do niewielkich siedzisk mały – okrągły lub kwadratowy. Odległości: 45–50 cm od sofy i 80 cm od telewizora, zapewniają komfort wygodnego użytkowania mebla.
Wysokość stolika kawowego z reguły mieści się w przedziale 30–50 cm. Powinien być on niższy od wysokości kanapy o 2,5–5 cm. Najważniejszym kryterium doboru wysokości stolika są indywidualne preferencje i potrzeby.
Kolory, jakie prezentuje stolik kawowy to najczęściej różnobarwne gatunki drewna. Bardzo modne są skandynawskie wersje białego blatu połączonego z jasnym, litym surowcem. Dominują neutralne kolory: bieli, czerni i szarości. Metalowe odmiany stolika prezentują chromowane konstrukcje, w złocie, srebrze lub różowej miedzi. Metal dobrze prezentuje się w luksusowych odmianach, w połączeniu z każdym kolorem marmurowej lub szklanej powierzchni. Aktualne trendy kolorystyczne to również barwy kojarzone z naturą, czyli stoliki kawowe z blatem w kolorze beżu, mięty lub lawendy.
Styl stolika kawowego powinien uwzględniać charakter salonu i tworzyć jego harmonijne uzupełnienie. Nie każdy profil będzie dobrze komponował się z dużą, aksamitną kanapą w ciemnym kolorze. Obok takiego mebla warto ustawić delikatną, chromowaną konstrukcję ze szklanym blatem. W przypadku prostej kanapy dobrze będzie się prezentował masywniejszy model kawowy z drzewa. W zasadzie jesteś w stanie kupić lub zamówić model w każdym kolorze o matowym albo błyszczącym wykończeniu.
Rodzaj stolika kawowego a wielkość salonu
Czym kierować się wybierając stolik kawowy? Głównie metrażem salonu. W przestronnym pokoju możesz pozwolić sobie na większe gabaryty mebla, ale w niewielkim masywny i duży stolik kawowy może przytłoczyć przestrzeń.
Stolik kawowy do małego salonu najlepiej będzie prezentował się w wersji minimalistycznej. Prosty i lekki profil nie obciąży pokoju. Optycznej wielkości dodadzą wnętrzu kawowe modele ze szklanym blatem i wykonane z metalu. Dobrą opcją są też wersje skandynawskie, trójnogie, które mają cienkie blaty i wysokie, smukłe nóżki. Jasne kolory stolika kawowego wprowadzą do wnętrza więcej światła, a ażurowe konstrukcje lekkości i subtelności.
Stolik kawowy do dużego salonu – im większy rozmiar pokoju, tym większa swoboda w wyborze mebla. Należy jednak pamiętać o zasadzie spójności i dopasować rodzaj stolika do stylu wnętrza. Ponadczasowe modele, które dobrze będą reprezentować duży salon to drewniane stoliki kawowe. Do jasnych wnętrz dobierz modele skandynawskie, a do ciemnych industrialne. W pokojach luksusowych użyj stolików kawowych z marmurowym blatem i złotym wykończeniem lub zupełnie transparentnych, wykonanych w elegancki sposób z tworzywa sztucznego.
Stolik kawowy do salonu z aneksem kuchennym nie może być losowy, ale tak jak całe wyposażenie salonu korespondować z wyposażeniem kuchni. Stolik do kawy powinien mieć jakiś punkt wspólny z kuchnią, na przykład prezentować marmurowy blat, podobnie jak kuchenne obszary robocze. Drewniane stoliki powinny eksponować ten sam gatunek i odcień drewna, co kuchenne meble.
Stolik kawowy w samodzielnym salonie zawsze pasuje do reszty wyposażenia. Jego wybór podyktowany jest rozmiarem pokoju i stylem mebli, które się w nim znajdują. Kształt stolika kawowego musi stanowić zgrabny duet z rodzajem siedzisk, a jego kolor i surowiec korespondować w sposób spójny z całym otoczeniem. Do salonu urządzonego w delikatnym, skandynawskim trendzie nie będzie pasować drewniany model w odcieniu wenge lub ciężki stolik industrialny. Do czarnych mebli z kolei biały blat, chyba że jest to wnętrze stylizowane na zasadzie czarno-białego kontrastu.
Stolik kawowy obok narożnika – do siedziska w kształcie litery „U” pasują wersje kanciaste. Wypoczynek w kształcie litery „L” dobrze wygląda z każdym kształtem stolika. Jeżeli jeden bok jest dłuższy równolegle do niego ustaw prostokątny stolik kawowy. Do narożnika o takiej samej długości boków pasuje zarówno kwadratowy, jak i okrągły kawowy stolik. Ponieważ narożniki to nowoczesne wypoczynki warto kompletować je ze stolikami, które mają szklany blat oraz prosty i minimalistyczny design.
Stolik kawowy obok sofy lub kanapy może prezentować prostokątny albo owalny kształt. Z takim wypoczynkiem zgraną parę będą stanowić dwuelementowe, drewniane stoliki kawowe, o różnych wysokościach. Pikowane, eleganckie siedziska będą dobrze korespondować z okrągłym stolikiem, który eksponuje marmurowy lub szklany blat i chromowane wsporniki.
Stolik kawowy w duecie z meblami
Jak dobrać stolik kawowy do mebli w salonie? Perfekcyjnie dobrany blat uwzględnia kształt, materiał i styl mebli. Jeśli w pokoju dominują meble z zaokrąglonymi rantami, idealnie sprawdzi się stolik owalny lub okrągły. W przypadku mebli kanciastych najlepszy będzie model kwadratowy lub prostokątny.
Meble drewniane są na tyle uniwersalne, że dobrze łączą się ze wszystkimi rodzajami stolików kawowych. Nie tylko z wersjami w 100% wykonanymi z drewna, ale również z modelami mającymi szklane, kamienne i metalowe blaty. Odcień surowca w stoliku zawsze łączymy z gatunkiem drewna, z jakiego są wykonane meble.
Meble dębowe – stolik kawowy powinien prezentować taki sam gatunek drewna. Jego profil jednak uzależniony jest od stylu salonu. Dębowy blat, uniesiony na lekkiej, koszykowej konstrukcji z metalu podkreśli wnętrza nowoczesne i industrialne. Stolik kawowy całkowicie wykonany z dębu będzie właściwym dopełnieniem salonów tradycyjnych.
Meble w stylu loftowym – estetyka fabrycznego klimatu, w którym panuje szarość, surowe i betonowe wykończenia dobrze łączy się z mosiądzem, metalem i drewnem. Loftowy stolik kawowy to prosty, ale solidny i stabilny mebel, który łączy w sobie matowe, czarne wsporniki ze stali z masywnym, drewnianym blatem. To nieskomplikowane i użyteczne konstrukcje, charakteryzujące się mocnym usłojeniem gładkiego blatu. W małych salonach egzamin zdadzą niewielkie stoliki z mosiądzu, zwłaszcza jeśli taki materiał prezentują w sobie meble lub salonowe lampy.
Meble ciemne lub czarne będą tworzyć zgrany zestaw z marmurową odmianą kawowego stolika. Blat z połyskującym, jasnym kamieniem wyraźnie rozjaśni przestrzeń. Jeżeli ściany salonu są białe, a tylko meble mają czarny kolor, wtedy bez obaw sięgaj po ciemny stolik kawowy, który będzie w zbliżonej do wyposażenia kolorystyce. Do intensywnych mebli pasują również industrialne stoliki, z metalowymi, czarnymi wspornikami i blatem w kolorze palonego drzewa.
Meble białe i jasne – idealne tło dla stolików kawowych w stylu skandynawskim, który stawia na połączenie jasnych, uniwersalnych kolorów – bieli, szarości i odmian jasnego drewna. W takim otoczeniu sprawdzą się stoliki z matowymi blatami w towarzystwie smukłych, drewnianych nóg. Stanowią świetny duet z jasnymi meblami i szarym narożnikiem. Do skandynawskiego salonu pasują łagodne, obłe kształty stolików, bez ostrych krawędzi.
Kiedy zdecydować się na pojedynczy stolik kawowy, a kiedy na kilku częściowy zestaw?
Zasada jest taka, że pojedyncze stoliki kawowe dekorują klasyczne pokoje, a te będące kompletem – nowoczesne. Podczas zakupu należy jednak kierować się względami praktycznymi. Do niewielkich metraży funkcjonalniejszą wersją będzie stolik kawowy w kilku elementowym zestawie.
Lepiej kupować stolik w gotowym zestawie mebli czy osobno?
Osobny dobór stolika kawowego do kompletu jest zawsze podyktowany ergonomią. Często zdarza się, że modele wchodzące w skład gotowego zestawu nie pasują zupełnie rozmiarem i kształtem do pokoju dziennego lub indywidualnych potrzeb użytkownika. Minusem takiego rozwiązania jest czas, który musisz poświęcić na szukanie takiego stolika kawowego, który będzie pasował do pokojowego wystroju.
Zanim znajdziesz właściwy model stolika kawowego, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie:
- Do czego mebel będzie służył? Czy to wyłącznie podręczny blat do serwowania napojów, czy również mały obszar roboczy? A może lepsza będzie wersja z dodatkowym schowkiem na piloty?
- Jaką stylistykę należy wziąć pod uwagę? Kieruj się designem mebli pokojowych, ich kolor, kształt i styl wyznaczą kierunek, w jakim należy pójść w poszukiwaniu właściwego stolika kawowego, pasującego do reszty wyposażenia.
- Z czego powinien być wykonany? Drewno jest uniwersalne. Szklane i metalowe stoliki to raczej dekoracje nowoczesne.
- Czy jego design i rozmiar będą odpowiednie? Wielkość pokoju dziennego ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Kształt stolika kawowego dobieraj do stylu i rodzaju siedzisk, uwzględniając salonowy trend.
Stolik kawowy to produkt, który jest nie tylko obowiązkowy w salonie, ale przede wszystkim stanowi jego mocny atut dekoracyjny. Przemyślany zakup pozwoli Ci stworzyć wymarzoną i praktyczną przestrzeń.
Komentarze (0)