Styl industrialny – wszystko, co musisz wiedzieć, by zaaranżować wyjątkowe wnętrze

Styl industrialny – wszystko, co musisz wiedzieć, by zaaranżować wyjątkowe wnętrze

Styl industrialny, który przez kilka minionych sezonów nie opuszczał czołówki najmodniejszych trendów aranżacyjnych nie jest nowopowstałym sposobem na aranżację pomieszczeń. Ten niezwykły styl, który inspirowany jest zabudowaniami po dawnych fabrykach i halach przemysłowych zaistniał już w latach 50. XX wieku. Genezą stylu industrialnego jest bowiem okres recesji, która w połowie XX wieku zdziesiątkowała biznesy wielu Amerykanów, doprowadzając do pojawienia się w centrach miast opuszczonych hal, magazynów i fabryk oraz zubożenia społeczeństwa. Połączenie dostępnych budynków z potrzebami ludności zaowocowało stworzeniem trendu wnętrzarskiego, który obecnie nosi znamiona ekskluzywnego, ekscentrycznego i unikalnego, odpowiadającego potrzebom najbardziej wymagających inwestorów.

Jak zmieniała się funkcjonalność stylu industrialnego?

Dawniej wykorzystywany przez osoby, które znalazły się w potrzebie, dziś uwielbiany za surowość i prostotę. Styl industrialny, doceniany początkowo przez amerykańskich artystów, tworzących w pustostanach swoje mieszkania – pracownie (przykładem niech będzie słynna Silver Factory Andiego Warhola w dawnej wytwórni kapeluszy), następnie przez uboższych Amerykanów, obecnie jest synonimem najwyższej jakości. W Polsce popularność zyskał w latach 90 XX wieku, gdy po zmianach ustrojowych pojawiły się możliwości wykorzystania budynków po zakładach przemysłowych na cele mieszkalne. Stwórz swój własny loft, dobierając poszczególne elementy, by tworzyły spójne, estetycznie urządzone mieszkanie.


Styl industrialny – cechy charakterystyczne, które musi mieć twoje mieszkanie

Marzysz o surowym lofcie? W mieszkaniu, zlokalizowanym w bloku z wielkiej płyty możesz urządzić wnętrza, inspirowane stylem industrialnym lub takie, które będą połączeniem tendencji industrialnej ze stylem nowoczesnym lub skandynawskim. Modernloft oraz modernskandi z elementami stylu loftowego znakomicie sprawdzą się w standardowych nieruchomościach, jednak, aby urządzić idealny loft, który utrzymany będzie w czysto industrialnym stylu, potrzebne będzie Ci mieszkanie, które posiada ogromne okna, wysokie sufity oraz przestronne pomieszczenia. Największy potencjał, który pozwala zaaranżować mieszkanie na styl industrialny mają nieruchomości, zlokalizowane w centrach miast, stworzone z byłych zabudowań fabrycznych lub magazynowych oraz mieszkania, wygospodarowane w kamieniach. Mieszkania zlokalizowane na starówkach miast posiadają najczęściej duże metraże, odpowiednią wysokość pomieszczeń oraz ogromne okna. Nowe budynki, powstające na kształt loftów również posiadają ogromny potencjał.


Dla kogo styl industrialny będzie odpowiedni?

Styl industrialny jest tendencją, którą można kochać lub nienawidzić. Surowość oraz minimalizm, charakteryzujące aranżacje, tworzone w stylu industrialnym muszą się podobać. Jeśli lubisz dużą ilość modnych, różnorodnych dekoracji, bibelotów oraz uwielbiasz otaczać się miękkimi, ciepłymi tkaninami, obecnymi w aranżacji pomieszczeń, styl industrialny nie jest dla Ciebie. Aby dobrze czuć się we wnętrzach loftowych, zamiast miękkiego weluru oraz puszystych narzut powinieneś cenić beton architektoniczny, cegłę, metal, miedź oraz drewno. W stylu industrialnym nie ma miejsca na niepotrzebne przedmioty oraz nadmiar ozdób. Jest on stworzony dla osób, które cenią przestrzeń, prostotę, brak dodatkowych elementów oraz dekoracji, a jednocześnie uwielbiają indywidualizm i najwyższą jakość, widoczne w poszczególnych elementach wystroju loftowego.


Meble do wnętrz, urządzonych w stylu industrialnym – jak dobrać?

Do pomieszczeń, utrzymanych w klimacie industrialnym odpowiednie będą meble, wyróżniające się prostotą, wręcz surowością oraz modnym połączeniem materiałów: metalu, malowanego najczęściej proszkowo na odcień czarny oraz litego drewna, które dba nie tylko o wyjątkowy efekt wizualny, ale ocieplenie wnętrza. Unikalne, precyzyjnie wykonane szafy, komody, stoły, witryny, biurka industrialne znakomicie współgrają z aranżacją, w której widoczne są elementy instalacji, okablowanie, a okna, przez które do wnętrz wpada duża ilość naturalnego światła, nie są przesłonięte. Wnętrza industrialne to przede wszystkim duże, wysokie, otwarte przestrzenie. Wybierz meble w stylu industrialnym, które zapewnią spójność całej przestrzeni. Możesz pozwolić sobie na wyraźny akcent w postaci antyku, znalezionego na strychu domu dziadków. Gustowny, odrestaurowany, drewniany kredens, konsola lub komoda dodadzą Twojemu, industrialnemu mieszkaniu wyjątkowego charakteru. Jeśli zauważyłeś stary fotel o ciekawym kształcie, zdecydowanie warto go odnowić. Będzie doskonale pasował do Twojego, loftowego studio.







Jakie materiały tworzą spójny charakter wykończenia pomieszczeń w industrialnym stylu?

Wnętrza pomieszczeń w stylu industrialnym warto odmalować na biało. Ta neutralna, jasna barwa doskonale sprawdza się w połączeniu z surowo wyglądającymi okładzinami, które dodatkowo możesz zastosować na ścianach, a także, obligatoryjnie, na podłogach. Zrezygnuj z wzorzystych tapet na rzecz surowych ścian, odmalowanych na biało, możesz użyć tez farby kredowej, w odcieniu czerni (na jednej ze ścian). W pomieszczeniach, utrzymanych w stylu industrialnym sprawdzi się beton architektoniczny w odcieniu szarości. Jest on materiałem, nadającym surowość oraz wzmacniającym efekt minimalizmu. Doskonale współgra z płytkami, wykonanymi ze starej cegły, które warto zastosować na największej ścianie mieszkania oraz nad kuchennym blatem. Cegła bielona będzie odpowiednia do mieszkań w blokach, w których styl industrialny będzie użyty częściowo. Nie rezygnuj z naturalnego drewna, które wpływa na wrażenie ocieplenia wnętrza oraz sprawia, że nieruchomość zyskuje efekt ekskluzywności oraz unikalności. Możesz obłożyć nim elementy ścian (cienkie krążki drewniane zamiast tapicerowanych paneli), zastosować jako blat stołu, biurka, stolika kawowego. Łącz drewno z metalem, który obowiązkowo powinien znaleźć zastosowanie w aranżacji.


Dobierz odpowiednie do stylu industrialnego oświetlenie i dodatki

W pomieszczeniach, utrzymanych w charakterze industrialnym oświetlenie jest dopełnieniem niezwykłego efektu. Klosze lamp wiszących i stojących powinny być metalowe. Aby oddać klasyczny efekt industrialnego oświetlenia, wybierz oprawy w kolorze czarnym lub grafitowym. Znakomicie sprawdzą się klosze druciane, przez które pięknie przechodzi promień światła. Zwróć uwagę, aby za pomocą stylowego oświetlenia wymodelować optycznie kształt oraz funkcjonalność pomieszczenia. Główne oświetlenie powinno znaleźć się nad częścią dzienną, lampy wiszące sprawdzą się ponadto nad stołem, nad wyspą/barkiem. Stojące przy strefie relaksu ustaw obok fotela, na którym wypoczywasz z książką. Za pomocą oświetlenia ściennego podkreślaj główne elementy dekoracyjne pomieszczeń loftowych: cegłę, beton, drewno oraz czarno – białe ramki ze zdjęciami.


Antresola, a styl industrialny we wnętrzach

Jeżeli dysponujesz nieruchomością, w której wysokość pomieszczeń przekracza 3,5 m możesz zastanowić się nad stworzeniem funkcjonalnej antresoli, która w przypadku loftowych mieszkań typu studio pomoże wygospodarować prywatną strefę wypoczynku lub do pracy. Antresola na konstrukcji metalowej lub drewnianej dodatkowo wzmocni efekt industrialnej, surowej aranżacji, pomoże jednocześnie odrobinę zamaskować najmniej estetyczne rury.


Łazienka w stylu industrialnym

Łazienka w nieruchomości, urządzonej w myśl stylu industrialnym może być jedynym, niezależnym pomieszczeniem. Zrezygnuj jednak z koncepcji urządzenia jej w zupełnie innym stylu. Zachowaj spójność poprzez zastosowanie w łazience płytek gresowych o efekcie drewna, gresów, przypominających beton, czerni w postaci armatury i grzejnika oraz minimalizmu kształtów. W łazience loftowej sprawdzi się brodzik z odpływem liniowym oraz minimalistyczna szafka pod umywalkę, osadzona na metalowym stelażu.


Mieszkanie idealne – wszystko, co musi znaleźć się we wnętrzu industrialnym

Jeżeli interesuje Cię stworzenie nieruchomości mieszkalnej w stylu industrialnym, zapewne nie lubisz nadmiernej ilości dodatków i nadmiaru kolorów, w które obfitują wnętrza, utrzymane w stylu glamour lub rustykalnym. Dla ciebie liczy się prostota i nieskomplikowane formy. W każdym elemencie wystroju. Nie przeszkadzają Ci widoczne rury? Twoja sofa jest jedynym, tekstylnym meblem w mieszkaniu, a dekoracyjny dodatek stanowi świeca zapachowa w odcieniu szarości oraz efektowne poduszka, pokryta tkaniną w modnym kolorze? Doskonale. Pamiętaj jednak, że aby zachować swój indywidualizm oraz zasady stylu industrialnego, w Twoim mieszkaniu nie może zabraknąć kilku elementów:

·         brak przesłon okiennych (jeśli musisz zasłonić się przed wzrokiem sąsiadów lub przechodnich, wybierz minimalistyczne żaluzje aluminiowe),

·         oryginalne meble z drewna, połączonego z metalem,

·         biel, szarość, czerń,

·         stylowe, cechujące się efektowną prostotą oświetlenie sufitowe, ścienne i stojące,

·         cegła lub beton jako element dekoracyjny

Dodaj wnętrzu odrobinę indywidualizmu i mieszkaj komfortowo. Industrialne wnętrza mogą być piękne i wygodne.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.