Jak dobrać fotel do kanapy?

Kanapa i fotele decydują o funkcjonalności stref relaksu. Fotel to modny mebel, który gwarantuje nie tylko wygodę, ale podkreśla też styl wnętrza. Jak powinno się go dobierać do kanapy, by utworzyć spójny duet? Przekonaj się, jak kreować miejsca pełne relaksu umieszczając w nich odpowiednio skompletowany z kanapą fotel. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zestawić fotel z kanapą uwzględniając jego wygląd i styl?
  • Jakie są najmodniejsze zestawy kolorystyczne fotela i kanapy? 

W dobrze fotela nie chodzi tylko o kolor, ale również o styl mebla. Czy fotel zawsze musi pasować do kanapy? Możesz kupić model, który Cię urzeka, bez brania pod uwagę pewnych elementów, ale ryzykujesz chaos pomieszczenia i aranżacyjną niespójność. Jak zatem dobrać fotel do kanapy?

Fotel i kanapa – duet idealny 

Co się liczy w takim komplecie? Styl, gabaryty i elementy wspólne. Zakłócisz równowagę, jeśli obok nowoczesnej, gładkiej i skórzanej kanapy ustawisz miękki, pikowany oraz welurowy fotel „uszak” w wersji retro. Charakter obu mebli powinien ze sobą korespondować. Duża kanapa może przytłoczyć zbyt mały fotel, a masywny i monumentalny uszak zdominować mniejszą kanapę. Zarówno fotel i kanapa powinny zostać dobrane w taki sposób, żeby zawierały w swoim designie podobne punkty, które optycznie połączą je w jedną całość. Nie zawsze musi to być kolor. Meble może zbliżać podobny profil, dekoracja lub surowiec. 

kanapa w zestawie z dwoma fotelami

Jakie rodzaje fotela można łączyć z kanapą?

Fotele mogą eksponować różnorodny design. W zestawieniu z kanapą pasuje zarówno popularny fotel „uszak”, jak i minimalistyczny fotel klubowy. Poszczególne wersje i wzornictwo foteli zaskakują różnorodnością kształtów, ale zawsze dobór odpowiedniego fotela do kanapy jest podyktowany stylem pomieszczenia, w którym meble zostaną ustawione. 

  • Tradycyjne fotele – to klasyczne modele które mają wysokie oparcie i podłokietniki. Najczęściej prezentują masywny profil, pikowaną strukturę i są tapicerowane. Kanapa, którą łączy się z fotelem w tradycyjnej odsłonie, ma zazwyczaj ten sam kolor, materiał i kształt, prezentując razem z siedziskiem jednolity i przewidywalny komplet. Klasyczne fotele eksponują szlachetne wykończenie z weluru lub ze skóry i drewniane elementy w konstrukcji. Tradycyjne fotele w zestawieniu z kanapą prezentują style prowansalskie, rustykalne, wiejskie i angielskie.

  • Nowoczesne fotele – mogą być współczesną wersją klasycznego fotela, ale są wizualnie subtelniejsze. Modele nowoczesne różnią się od tradycyjnych foteli lekkością, którą gwarantują uniesienia na wysokich nóżkach i niższe oparcie. Wsporniki często są punktem wspólnym z kanapą, podobnie jak minimalistyczne kształty i wysoka ergonomia obu wypoczynków. Fotel i kanapę w stylu nowoczesnym łączy prosta, kwadratowa geometria i klubowy charakter. Fotele tak samo, jak kanapy, mogą być osadzone na metalowych, prostych nogach i przypominać np. meble z czasów PRL-u. Nowoczesne fotele i kanapy worzą zgrane duety we wnętrzach minimalistycznych, współczesnych, industrialnych i skandynawskich.

  • Shell to popularna wersja współczesnego fotela, przypominająca kształtem muszlę. Wyróżnia go charakterystyczne, kubełkowe siedzenie. Fotel Shell najczęściej występuje w wersji ze złotymi, chromowanymi lub drewnianymi nóżkami i prezentuje różnorodne kolory tkaniny obiciowej. To idealny fotel do podkreślenia stylów glamour, nowoczesnych i minimalistycznych. Kanapa może zachowywać podobny, muszelkowaty profil wykończenia w oparciu oraz ten sam kolor lub surowiec, z jakiego są wykonane siedziska i nóżki. W nowoczesnych zestawieniach eksperymentuje się z różnymi kolorami wypoczynków.

  • Chesterfieldy to fotele z niskim oparciem w wersji gładkiej lub pikowanej, które wyróżnia zaokrąglony, ślimakowaty kształt boków. Ten charakterystyczny element powinien wyróżniać również kanapę, podobnie jak jej struktura materiału. Meble mają ponadczasowy, ale wytworny kształt i z powodzeniem udekorują zarówno nurty klasyczne, jak i eklektyczne. W nowoczesnym zestawie zwykle odsłaniają gładką strukturę siedzisk. 

Na rynku dostępne są także zaskakujące wersje futurystyczne, fotele bujane lub podwieszane, które mogą być mocnym akcentem salonu. Jeżeli decydujesz się na dominujący charakter fotela, kanapa powinna prezentować bardziej stonowany i prosty charakter. W przeciwnym razie wnętrze może stracić aranżacyjną równowagę. 

Jak dobrać fotel do kanapy pod względem koloru?

Kolor fotela i kanapy może być taki sam albo się różnić. Wszystko zależy od Twoich upodobań i tego, jaki chcesz uzyskać efekt. Oto przykładowe łączenia fotela z najbardziej popularnymi odcieniami kanap.

fotele ustawione przy szarej kanapie

Szara kanapa

Jaki fotel pasuje do szarej kanapy? To aktualnie najpopularniejszy kolor mebli wypoczynkowych, który reprezentuje wiele nurtów aranżacyjnych. Szarą kanapę łączy się z szarym fotelem, choć jego odcień może być zupełnie inny oraz z bielą i czernią. Do szarości pasuje też pastelowy róż i żywy odcień żółtego. Pierwszy kolor tworzy stonowany i delikatny zestaw z wypoczynkiem, a drugi może być wykorzystany jako dynamiczny akcent wnętrza lub posłużyć do budowania pomieszczeń w szaro-żółtym kontraście. 

Kanapa w kolorze granatowym

Fotele, które będą pasować do granatowej kanapy, powinny mieć odcień musztardowej żółci lub delikatnego różu. Oba kolory wyeksponują granat, ale nieco utemperują jego dominująca barwę. Kanapa w kolorze granatowym w harmonijnej i spokojnej aranżacji dobrze wygląda w duecie z szarym fotelem. Takie tonacje zbudują przytulną atmosferę wnętrza. Inspirującą parą jest zestaw granatowej kanapy z zielonym fotelem w odsłonie ciemnej zieleni, szafiru, a nawet oliwki. To wyszukana i elegancka kompozycja charakteryzująca salony tradycyjne, choć spotyka się takie łączenie również w stylach nowoczesnych i boho. 

Beżowa kanapa

To świetne tło dla fotela i kanapy w tym samym kolorze, ale np. w połączeniu z czerwonymi poduszkami. W odsłonie stonowanej dekoracje mogą mieć biały kolor i prezentować nurty skandynawskie. Z beżem w wersji reprezentacyjnej i oficjalnej dobrze łączy się czerń, ciemny brąz i granat. W romantycznej i sielskiej aranżacji beżową kanapę łącz z delikatnym różem lub pastelową żółcią. 

Zielona kanapa

Kanapa w kolorze zielonym jest idealna do podkreślania wnętrz boho, zwłaszcza w odcieniu butelkowej zieleni. Z nią dobrze będą się łączyć nawet fotele z bambusa i rattanu. Coraz częściej stanowi alternatywę do czarnych lub grafitowych wypoczynków we wnętrzach tradycyjnych. Fotel, jaki będzie do niej pasował, ma klasyczny kolor ciemnego brązu, granatu, czerni lub bieli. W nowoczesnych trendach do zielonej kanapy pasuje przydymiona żółć, pomarańcz i czerwień, które stworzą odważne i efektowne stylizacje. Popularnym duetem jest zielona kanapa i fotel z delikatną wersją różu.  

Inne zestawy kolorystyczne 

Elegancka, brązowa kanapa w skórze będzie dobrze wyglądać, mając u boku fotel z ciemnego drewna, rattanu lub bambusa. Razem podkreślą styl kolonialny. Tkaninowy, tapicerowany fotel w beżu lub bieli odciąży trochę ciężki wizerunek tego wypoczynku wykończonego brązową tkaniną. Nie poleca się łączyć brązu z brązem. Lepiej sprawdzą się turkusy i delikatny błękit. 

Wyraźny kontrast można zbudować, wstawiając do wnętrza jednolitą kanapę i wzorzysty fotel, wykończony materiałową tkaniną w printy. Biały fotel w duże zielone liście podkreśli trendy boho, eko i vitage, a prezentujący kolorowe, drobne kwiaty wnętrza o sielskim charakterze. W nowoczesnych nurtach modne są duńskie kontrasty bieli i czerni lub odważne łączenia kolorów. Kanapa może eksponować głęboki, fioletowy kolor, a fotele ciepły koral. 

Uniwersalny fotel, pasujący do każdej kanapy to modny i rozchwytywany model Jojo. Ponadczasowa konstrukcja, jaką posiadają fotele Jojo będzie magnetyzującym podkreśleniem każdego wnętrza – tradycyjnego i nowoczesnego. Wszystko zależy od tego, jaki wybierzesz kolor mebla. 

Jak dobrać fotel do kanapy? W łączeniu obu wypoczynków stosuj następujące zasady:

  • postaw na stonowany kolor kanapy, a bardziej ekscentryczny fotel,

  • kieruj się tą samą rodziną barw i spójnymi połączeniami tonacji ciepłych z ciepłymi, a zimnych z chłodnymi,

  • w celu ożywienia monochromatycznej aranżacji, kanapa i fotele mogą mieć ten sam kolor, ale w różnych odcieniach,

  • szukaj wspólnych punktów w obu meblach, czyli dodatków, kolorów i dekoracji. 

Kanapa i fotel to para wzajemnie się uzupełniająca pod kątem funkcjonalności. Dekoracyjnie też powinna się łączyć. O tym, w jaki sposób sam decydujesz, ponieważ oprócz zasad aranżacyjnych liczą się także Twoje preferencje.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.